آموزش, کاتالوگ

شیر شتر

شیر شتر

شیر شتر

شیر شتر: در یک تحقیق ساده اثرلاکتوفرین و پروتئین اسیدی شیر شتر یک کوهانه ترکمن صحرا در استان گلستان، بر روی سلول های سالم و بیمار کبد مورد مطالعه قرار گرفت و تغییرات مورفولیژیکی آنها در زمانهای مختلف مورد بررسی قرارگرفت. این بررسی ها نشان داد که لاکتوفرین و پروتئین اثرات معنی داری برروی رده های سلولی داشته و از تکثیر سلولهای بیمار جلوگیری نموده است. همچنین اثرات آنها بر روی سلولهای سالم نشان داد که این دو باعث طول عمر بیشتر سلولهای سالم و افزایش سرعت تکثیر آنها می گردد سپس شیر شتر یک منبع غذایی ارزشمند برای افراد تحت درمان سرطان و بیماریهای مشابه معرفی شد. تحقیقات بیانگر این است که پادتن های موجود در شیر شتر علاوه بر اینکه موجب ماندگاری طولانی تری نسبت به اغلب محصولات لبنی می گردد، سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده و باعث غلبه سیستم دفاعی بدن در برابر بیماریهایی نظیر سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت C می گردد و از این نظر شیر شتر ساختار و خصوصیاتی بسیار شبیه شیر انسان دارد.

شیر شتر به دلیل داشتن ایمونوگلوبین باعث احیای سیستم ایمنی بدن در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم می شود و در کاهش رفتار های نابهنجار ناشی از اوتیسم تاثیر بالایی دارد. چربی و لاکتوز آن  نسبت به شیر گاو کمتر و انسولین آن بیشتر است و همین ویژگی موجب شده گزینه مناسبی برای افراد دیابتی، رژیمی و حساس به لاکتوز باشد. شیر شتر حاوی پروتئین های مشابه انسولین است که اثری مانند آن داشته اما پایدار تر است و بدین ترتیب این پروتئین ها به جریان خون راه یافته و تاثیر مثبتی بر متابولیسم و کنترل قند خون دارد. مطالعات علمی در هند نشان داده است که شیر شتر خاصیت ضد التهابی بر بتاسلولهای پانکراس (لوز المعده) داشته و ساخت انسولین را تحریک می کند. این شیر حاوی لاکتوز بسیار کمتری از شیر گاو بوده و بدون هیچ مقاومتی در معده گوارش می شود. این شیر حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین های محرک و ضد التهاب  است که برای بیماریهای معده و روده بسیار مفید هستند.

پروبیوتیک های موجود در شیر شتر نیز باکتریهای مفید روده را تقویت کرده و سلامتی آنها را تضمین می کند. ویتامین ها ومواد معدنی از جمله کلسیم بالای موجود در شیر شتر تاثیر بسزایی دردردهای مفاصل، افزایش قد، استحکام استخوان ها، ناخن ها، مو و دندان ها دارد. پوکی استخوان نیز بیماری شایعی است که در اثرکمبود کلسیم به وجود می آید. اغلب کسانی که نسبت به رژیم غذایی خود بسیار حساس هستند از این مساله غافل میشوند و به کمبود کلسیم دچار میشوند. شیر شتر با میزان کلسیم بالا و چربی کم این نیاز را به خوبی برآورده میسازد. همچنین قابل ذکر است که بدلیل چربی کم و کلسیم فراوان، ویتامینها و مواد معدنی طبیعی  موجود در شیر شتر، این شیر بهترین انتخاب در رژیم غذایی مادران باردار است. تحقیقاتی در دست انجام است که آثار مفید شیر شتر را بر روی بیمارانی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی،هپاتیت، پروستات، رماتیسم و بیماریهای مربوط به کهولت سن هستند تایید میکند و نشان میدهد که شیر شتر کارایی سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد. شیر شتر می تواند با تسریع در حذف اسکب از ناحیه سوختگی در ترمیم زخم سوختگی و سایر زخمها  موثر باشد.

این شیر سرشار از نیاسین است که برای شفافیت و شادابی پوست نقش عمده ای ایفا میکند و استعمال آن بر روی پوست صورت باعث طراوت و جوانی آن میشود و همچنین به عنوان بهترین ضد آفتاب طبیعی در مقالات علمی معتبرشناخته شده است. از خواص بارز شیر شتر میتوان به انرژی زا بودن و خاصیت لاغر کنندگی آن اشاره نمود از اینرو با مصرف مداوم ،میتوان از تجمع چربی ها در بدن پیشگیری کرد. این شیر حاوی لانولین و خواص مرطوب کنندگی طبیعی است که التهاب پوست را کاسته وآنرا تسکین میدهد. ماهیت شیر شتر: لطیف است و رقیق ترین شیر بین شیر حیوانات دیگر محسوب میشود. این شیر کمی مایل به شوری است و چربی آن کم است و به سبب گرم بودن مزاج آن و شدت امتزاج(پختگی) آن چربی شیر از آب آن جدا نمی گردد. طبیعت آن ، گرم مایل به خشکی است. افعال و خواص آن ، جلا دهنده، منضج و حل کنندۀ اخلاط بدن است. آشامیدن این شیر باعث تقویت چشم می شود و گاهی طبیبان دستور اکتحال(در چشم چکاندن) آن را می کنند. آشامیدن آن با شکرسرخ جهت تنگی نفس و باز شدن گرفتگی ها و رفع خشکی کبد و از بین بردن ورم های سخت درون بدن مفید است و اخلاط ناموافق در کبد را از بین می برد و استسقای زقی و طبلی و اختلالات کبدی را از بین می برد.

برای بیماری های طحال، بواسیر، جاری شدن ادرار و حیض و نیز تقویت نیروی جنسی مفید است. اگر شتر ده روز قبل از دوشیدن شیر به خوردن علوفه ای که در آنها رازیانه، کنگر، کاسنی و… باشد مشغول باشد شیر آن جهت استسقای گرم مفید است و همراه با شکر سرخ مقوی بدن و صاف کنندۀ پوست و محرک نیروی جنسی و اشتها به غذا مفید است و ورم های سخت را از بین می برد خصوصاً که همراه با روغن های مناسب مانند روغن بید انجیر، نارگیل، بادام تلخ و پسته و… برای تحلیل دادن این ورم ها به روی آنها به آرامی مالش دهند. پیامبر گرامی اسلام (ص)می فرمایند: بدرستی که در شير شتر براى كسانى كه به ناراحتى معده (سوء هاضمه) مبتلا هستند، درمان است.همچنین پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)فرمودند: به زنان حامله شیر بخورانید زیرا كه خوردن شير سبب زياد شدن عقل كودكشان مى گردد.

شیر و دوغ شتر حاوی پروتئین های مشابه انسولین است که اثری مانند آن داشته ، اما پایدار تر است و بدین ترتیب این پروتئین ها به جریان خون راه یافته و تاثیر مثبتی بر متابولیسم و کنترل قند خون دارد. (دارویی بسیار ارزان و مفید برای دیابتی ها) . شیر و دوغ شتر خاصیت ضد التهابی بر بتاسلولهای پانکراس (لوز المعده) داشته و ساخت انسولین را تحریک می کند. این شیر و دوغ حاوی لاکتوز بسیار کمتری از شیر گاو بوده و بدون هیچ مقاومتی در معده گوارش می شود. این شیر  و دوغ حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین های محرک و ضد التهاب است که برای بیماریهای معده و روده بسیار مفید هستند. پروبیوتیک های موجود در شیر و دوغ شتر نیز باکتریهای مفید روده را تقویت کرده و سلامتی آنها را تضمین می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی از جمله کلسیم بالای موجود در شیر و دوغ شتر تاثیر بسزایی در دردهای مفاصل، افزایش قد، استحکام استخوان ها، ناخن ها، مو و دندان ها دارد. این شیر بهترین انتخاب در رژیم غذایی مادران باردار است.آثار مفید شیر و دوغ شتر را بر روی بیمارانی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی،هپاتیت، پروستات، رماتیسم و بیماریهای مربوط به کهولت سن هستند تایید میکند ،از خواص بارز شیر و دوغ شتر میتوان به انرژی زا بودن و خاصیت لاغر کنندگی آن اشاره نمود . از اینرو با مصرف مداوم ،میتوان از تجمع چربی ها در بدن پیشگیری کرد. از دیگر خواص آن میتوان به درمان قطعی قند خون و فشار خون و درمان پوکی استخوان ، درمان یبوست، درمان فقرآهن ، تقویت مفاصل و درمان بیماری های تنفسی ،درمان کبد چرب و تقویت قوای جنسی اشاره کرد.

مقایسه شیر یا دوغ شتر با شیر گاو: شیر و دوغ شتر کمتر از ۳ درصد چربی دارد که در مقایسه با چربی بالای ۳ درصدی شیر گاو به میزان بسیار قابل توجهی پایین تر است.از طرفی میزان چربی های مفید برای بدن که از نوع اسید های چرب غیر اشباع میباشد نیز در مقایسه با شیر گاو بسیار بالاتر است.نوشیدن ۲ لیوان شیر یا دوغ شتر در روزبیشتر ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین میکند . ویتامین هایی از قبیل B12 –  B6 – B2 – B1 و ویتامین A و ویتامین C بسیار بالا را داراست. نوشیدن دو لیوان دوغ شتر آسایش در  روز علاوه بر تامین 80 تا 90% نیازهای ویتامینی و غذایی بدن ، یک وعده غذایی کامل و رژیمی برای افراد چاق می باشد.

مصرف یک لیوان دوغ شتر برابر است با 7 عدد ماهی ساردین +1 عدد تخم مرغ بزرگ + 100 گرم کلم بروکلی +1 کف دست نان سبوس دار +1 عدد موز بزرگ

شیر شتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =